Historie

Bounty byla původně loď pro přepravu uhlí plavící se podél anglického pobřeží. Později byla zakoupena admiralitou a v roce 1787 vyslána na výpravu do Tichomoří - měla přivézt sazenice chlebovníku z Tahiti pro zajištění výživy osadníků v Západní Indii.

Na zpáteční cestě, v důsledku tvrdého a necitlivého velení kapitána Bligha a touhy posádky po návratu do tropického ráje, v němž se posádce nadmíru zalíbilo, došlo ke vzpouře.

Vzbouřenci vedení prvním důstojníkem Fletcherem Christianem kapitána a hrstku věrných vysadili do malého člunu a vrátili se zpět na Tahiti. 3618 námořních mil (6701 km) během 41 dnů na portugalský Timor ve člunu bez zásob, bez mapy, jen se sextantem a kapesními hodinkami, je dodnes jedním z největších námořních výkonů všech dob - William Bligh to možná neuměl s lidmi, ale námořník byl skvělý.

Po pobytu na Tahiti část vzbouřenců uprchla před anglickou trestnou výpravou na lodi HMS Pandora a unikla na ostrov Pitcairn, kde Bounty spálila na břehu zátoky Bounty Bay.

Po dalších 25 let nebyli objeveni, ale nakonec i je zasáhlo "rameno spravedlnosti" a stanuli před soudem v Anglii.


Literatura

BOUNTY MUTINY

BOUNTY MUTINY

On an April morning in 1789 near the island of Tonga, William Bligh and eighteen surly seamen were expelled from the Bounty and began the greatest open-boat voyage in history, sailing some 4,000 miles to safety in Timor. The mutineers, led by Fletcher Christian, sailed off in the Bounty and were...

Více

—————


Kontakt

Martin Suchý

www.proiectum.cz

skype nick: suchac96


HMS Bounty

/album/hms-bounty2/ahms-bounty-ex-bethia-painting-full-init-jpg/

——————————